bm

Bierzemy udział w projekcie #BurzaMózgów

Za nami zajęcia z modułu Rozpoznawanie twarzy".

 

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, koncepcja sztucznej inteligencji (SI) stała się powszechnie obecna, intrygując zarówno naukowców, jak i społeczeństwo. Choć termin ten wydaje się być nowoczesny, to jego korzenie sięgają daleko w historię ludzkości, w której marzenia o stworzeniu maszyn o inteligencji porównywalnej do ludzkiej przemykały przez legendy, literaturę i naukę.

Dziś sztuczna inteligencja nie jest już domeną jedynie fantastyki naukowej. Stała się realnością, która przekształca naszą codzienność, nasze miejsca pracy, a nawet sposób, w jaki komunikujemy się ze światem. Od samochodów autonomicznych po  systemy diagnozowania chorób – sztuczna inteligencja przenika każdy aspekt naszego życia.

W ramach realizowanego projektu #BurzaMózgów nasi uczniowie zgłębiają tajniki tego, czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja, jakie ma zastosowania. Dzięki tym zajęciom młodzież, urodzona w „cyfrowym świecie” zapoznaje się ze zjawiskami, których często nie poddaje refleksji. Udział w projekcie poszarza świadomość na temat mechanizmów, w których uczestniczymy korzystając z Internetu i różnych usług cyfrowych.

Wiele osób korzystało niejednokrotnie z dostępnych filtrów lub masek, czy to w telefonie czy np. używając Snapchata. Na ostatnich zajęciach realizowany był moduł „Rozpoznawanie twarzy”. Uczniowie próbowali samodzielnie stworzyć i oprogramować własne interaktywne maski, reagujące na przechylanie twarzy czy zbliżanie, oddalanie jej od ekranu.. Tworzyli też gry wykorzystujące wykrywanie twarzy. Dzięki temu mogli sterować obiektami swoją twarzą.

Dzięki połączeniu wiedzy o rozpoznawaniu twarzy i umiejętności programowania w Scratch, uczniowie poszerzali swoje horyzonty techniczne, ale również rozwijali kreatywność i umiejętności pracy zespołowej. 

No cóż, świat sztucznej inteligencji, to fascynująca podróż. Jesteśmy na początku tej drogi.:)